KARPEN & Zirve Belgelendirme Üretici Firma İşBirliği Protokolü

cropped-zirvebelgelendirme_logo.png

Değerli Firmalar ve Çalışanlar;

4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanuna göre zorunlu mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin üretim sahalarında, fabrikalarda ve şantiyelerde çalışması yasaklanmıştır.

ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ. ile sektörünün öncülerinden biri olan KAR-PEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu teşvikleri kapsamında Üretici Firma İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

KAR-PEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Ulusal ve Uluslararası geçerliliği olacak Mesleki Yeterlilik Belgesi için, belgelendirme faaliyetleri ile 11UY0014-3 Alüminyum Kaynakçısı, 16UY0253-2 İnşaat İşçisi, 12UY0083-3  Metal Kesimci, 14UY0195-3 PVC Doğrama Montajcısı Ulusal Yeterliliklerinde yapılacak uygulamaların nitelikli kalifiye ustalar tarafından yapılmasını, buna bağlı olarak ülkemizdeki işçilik kalitesinin arttırılarak istenen seviyeye gelmesini, marka değerinin korunmasını, işçilik hatalarına bağlı müşteri şikayet ve maliyetlerinin asgariye indirilmesini ve rekabet gücünün artırılmasını hedeflemektedir.

Bu nedenle KAR-PEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ; 11UY0014-3 Alüminyum Kaynakçısı, 16UY0253-2 İnşaat İşçisi, 12UY0083-3 Metal Kesimci, 14UY0195-3 PVC Doğrama Montajcısı mesleklerinde faaliyet gösteren ustaların Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına destek vermektedir. Üretici Firma İşbirliği projemize başvuran firmalar ve çalışanlar, yetkili belgelendirme kuruluşu ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ. tarafından yapılan Teorik ve Pratik sınavlardan geçerek başarılı olmaları halinde uluslararası geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklardır. Bu kapsamda firmalar ve çalışanlar herhangi bir başvuru ücreti ödemeyecektir.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR? 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşmıştır. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapmış bulunmaktadır.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren MYK belgesi zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur.

Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren 12(on iki) ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

ÇALIŞANLAR İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? 

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile nitelikli iş gücünü oluşturmayı hedefleyen ve İş Sağlığı ve Güvenliği konularından da niteliğini kanıtlamış kişilerin, iş hayatına kazandırılması ve vasıflı eleman sayısının arttırılarak iş hayatına kazandırılmasını sağlamıştır. Bu sayede çalışma hayatında vasıflı işçilerle, vasıfsız işçiler belirlenmiş olacak ve çalışma şartları, bu doğrultuda yeniden düzenlenebilecektir.

Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Ayrıca, Europass Uluslararası geçerliliğe sahip belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. Belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı sunacak olup, bu durum işe alınmada tercih sebebi oluşturacak ve çalışma şartlarına olumlu olarak yansıyacaktır. Hâlihazırda çalışmakta olan işçilerimiz için 12 ay ‘a kadar işveren prim payı ödemesi bu teşvik kapsamındadır.

Özellikle belge sahibi meslek erbabının ilk kez işe yerleştirilmesinde ise SGK primlerinde özel uygulamalar olup, 54 aya kadar değişen zaman diliminde teşvik uygulaması mevcuttur.

PROJE KAPSAMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR? 

Ustalarımız, KAR-PEN PLASTİK  SANAYİ VE TİCARET  LİMİTED ŞİRKETİ Üretici Firma İşbirliği Projesi kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgelerini aşağıda verilen İnşaat ve Metal Sektörü yeterliliklerine başvurabilirler.

 • 11UY0014-3 Alüminyum Kaynakçısı
 • 16UY0253-2 İnşaat İşçisi
 • 12UY0083-3 Metal Kesimci
 • 14UY0195-3 PVC Doğrama Montajcısı

Proje kapsamında başarılı olan ustalarımızın sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

Bu mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalarımız, ön başvurularını aşağıdaki bağlantı üzerinden yaparak süreçlerini başlatabilirler. Ön başvurunuz tarafımıza ulaştıktan sonra, Yetkili ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ.  size daha detaylı bilgi vermek üzere dönüş yapacak ve başvuru sürecinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra tarafınıza sınav tarihi ve saati bildirilecektir.  Mesleki Yeterlilik Belgesi isteyen ustalarımızın 3 sınav hakkı bulunmaktadır. Birinci sınav haklarında başarısız olan ustalarımız ücretsiz 2 sınav hakkı daha bulunmaktadır.

Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ.  tarafından ilgili ulusal yeterliliklere göre yürütülen  teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan  adaylar MYK Mesleki Yeterlilik  Belgesi almaya hak kazanacaklardır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı, MYK tarafından özel baskı merkezinde taklit edilemeyecek bir şekilde ve çift dilde düzenlenerek ulaştırılır.

SINAV DUYURUSU VE TARİHİ NASIL BİLDİRİLİR? 

Belge almak için başvuru yapan firma ve adaylara sınav tarihi ve saati telefonla aranarak ve kısa mesajla bildirilir. Firma yetkilileri ile iletişim kurulduğu zaman bu bilgilendirme e-mail yolu ile de sağlanır. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen belgeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir.

SINAV İÇİN GEREKLİ MALZEME VE ARAÇ GEREÇLER NELERDİR? 

Adayın sınava girerken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) ve HES kodunun bulundurması zorunludur. Bunun dışında sınav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar sınav merkezlerinde mevcuttur. Dileyen adaylar, kendi iş elbisesi, iş ayakkabısı, baret, eldiven gibi kişisel koruyucu donanımları ile sınava katılabilirler.

ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ. NEREDE SINAV YAPABİLİR? 

ZİRVE BELGELENDİRME, İstanbul da bulunan kendine ait sınav merkezinde birçok meslekte teorik ve performans sınavlarını gerçekleştirmektedir. Ayrıca talep olması üzerine tüm Türkiye’de firmaların kendi bünyelerinde teorik ve performans sınavlarını gerçekleştirmektedir.

HANGİ KAPSAMLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR? 

Zorunlu MYK meslekleri kapsamında bulunan aşağıdaki İnşaat ve Metal Sektörü mesleklerinde başvuru yapılabilirsiniz.

 • 11UY0014-3 Alüminyum Kaynakçısı
 • 16UY0253-2 İnşaat İşçisi
 • 12UY0083-3 Metal Kesimci
 • 14UY0195-3 PVC Doğrama Montajcısı

BAŞVURU
Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarına başvuru ve detaylı bilgi için,

ZİRVE BELGELENDİRME VE EĞİTİM HİZMETLERİ ULUSLARARASI TEKNİK KONTROL LTD. ŞTİ.

Tel             : +90 216 574 74 54

GSM          : +90 533 397 04 87

Whatsapp  : +90 533 397 04 87

E Posta       : [email protected]

Web           : https://www.zirvebelgelendirme.com

  METAL SEKTÖRÜ

  • 11UY0013-3 ENDÜSTRİYEL BORU MONTAJCISI SEVİYE 3 – REV.03
  • 11UY0015-4 DİRENÇ KAYNAK AYARCISI SEVİYE 4 – REV.04
  • 12UY0086-3 METAL LEVHA İŞLEME TEZGAH İŞÇİSİ SEVİYE 3 – REV.02
  • 12UY0087-4 METAL LEHVA İŞLEME TEZGAH OPERATÖRÜ SEVİYE 4 – REV.02

  TİCARET SEKTÖRÜ

  • 17UY0298-4 MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE 4 – REV.00
  • 17UY0332-4 EMLAK DANIŞMANI SEVİYE 4 – REV.00
  • 17UY0333-5 SORUMLU EMLAK DANIŞMANI SEVİYE 5 – REV.00

  KİMYA, PETROL, LASTİK VE PLASTİK SEKTÖRÜ

  • 12UY0069-4 PLASTİK ENJEKSİYON ÜRETİM ELEMANI SEVİYE 4 – REV.03
  • 12UY0069-3 PLASTİK ENJEKSİYN ÜRETİM ELEMANI SEVİYE 3 – REV.03
  • 13UY0142-3 PLASTİK PROFİL ÜRETİM OPERATÖRÜ(EKSTRÜZYON) SEVİYE 3 – REV.01
  • 13UY0143-3 PLASTİK ŞİŞİRME FİLM ÜRETİM OPERATÖRÜ(EKSTRÜZYON) SEVİYE 3 – REV.01

  MAKİNE SEKTÖRÜ

  • 12UY0081-3 FREZECİ SEVİYE 3 – REV.01
  • 15UY0227-3 TORNACI SEVİYE 3 – REV.00
  • 14UY0202-3 NC/CNC TEZGAH İŞÇİSİ SEVİYE 3 – REV.01
  • 14UY0202-4 NC/CNC TEZGAH İŞÇİSİ SEVİYE 4 REV.01

  Yukarıdaki Ulusal Mesleki Yeterliliklerinden akreditasyon sürecinde olduğumuz için ve henüz yetkilendirme olmadığı için başvuru kabul edilmemektedir.